Более, того, описанная ситуация аналогична и по таким брендам, как ASUS, LENOVO, HP и т.д
Hurmatli mijozlar va hamkorlar,
Biz ACER ishlab chiqaruvchisidan O‘zbekiston va qo‘shni viloyatlarga akkumulyatorlarni yetkazib berish bilan bog‘liq vaziyat yomonlashgani haqida xabar oldik:
Ehtiyot qismlar markazi va ekspeditorlardan olingan fikr-mulohazalarga ko’ra, Rossiya va Ukraina o’rtasidagi davom etayotgan nizolar tufayli Ozarbayjon, Armaniston, Gruziya, Qozog’iston, Qirg’iziston, Tojikiston, O’zbekiston va boshqalar kabi mintaqalarga akkumulyator yuklarini tashishda yangi muammo paydo bo’ldi.
Polsha bojxonasi yuk Belarus va Rossiya hududi orqali olib o‘tilmasligini tasdiqlash uchun maxsus hujjatlarni talab qildi va shu erda muammo yuzaga keldi, chunki RABEN yuk tashuvchisi barcha yuklarni Belarus va Rossiya orqali ko’plab mamlakatlarga olib o’tgan.
IATA qoidalariga ko’ra, ushbu mamlakatlarda ishlaydigan ko’plab aviakompaniyalar batareyalarni havo orqali qabul qilishni xohlamaydilar. RABEN bilan qayta-qayta muloqotdan so’ng ular yo’l yagona muqobil yo’l ekanligini tasdiqladilar.
Shu sababli, kelajakda keraksiz muammolar va kechikishlarga yo’l qo’ymaslik uchun kelajakdagi barcha etkazib berishlar ushbu yangi yo’nalish orqali amalga oshiriladi. RABEN orqali yangi yuk tashish yo’nalishi quyidagicha:
Polsha > Chexiya > Vengriya > Ruminiya > Bolgariya > Turkiya > Gruziya > Ozarbayjon > Qozogʻiston > Oʻzbekiston – bojxona tartib-qoidalarisiz yuklarni kutishning oʻrtacha vaqti taxminan 40-60 ish kunini tashkil etadi va bojxonadagi kechikishlar tufayli har bir alohida holatda undan ham yuqoriroq boʻlishi mumkin.
Bundan tashqari, jo’natishdan oldin, batareyalar uchun barcha buyurtmalar majburiy ravishda birlashtiriladi va oyiga bir martadan ko’p bo’lmagan holda jo’natiladi.
Ishlab chiqaruvchi vaziyat mijozlar uchun yaxshi emasligini biladi. Biroq, bunday vaziyat ACER, ACER HUB yoki servis markazining nazorati ostida emas va geosiyosiy mojarolar tufayli yuzaga keladi – bunday stsenariylar fors-major deb hisoblanadi.
Bundan tashqari, tavsiflangan vaziyat ASUS, LENOVO, HP va boshqalar kabi brendlar uchun o’xshash.